Informacje
 
   
 
Foto

W poniedziałek 20.06.2016 r. o godz. 19:30 wystąpił w Dworku Artystycznym
Tadeusz Pabisiak.


Galeria zdjęć >>>
   
   Tadeusz Pabisiak gitarzysta klasyczny, publicysta muzyczny oraz organizator imprez artystycznych. Prezes Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i Towarzystwa Przyjaciół Mosznej z siedzibą w Pałacu. Animator kultury: inicjator i organizator m.in. Międzynarodowych Festiwali „Jazz Rock Meeting” i „Jazz w Pałacu”, a także Opolskiej Alei Gwiazd, w której imprezy z cyklu „Press Show” z udziałem największych gwiazd estrady, tłumu dziennikarzy i fotoreporterów  towarzyszą opolskim festiwalom. Dawniej (w XX w.) był inicjatorem i organizował m.in. opolskie edycje festiwalu "Jazz nad Odrą", a także autonomiczny "Rock nad Odrą" (w amfiteatrze), na którym rozpoczynał karierę zespół "Hak" z wokalistką Pawłem Kukizem i basistą Zbyszkiem "Dziadkiem" Moździerskim (lider zespołu "Piersi"), dla których T. Pabisiak był promotorem i pierwszym menagerem. Współpraca ta zaowocowała nagraniem i wypromowaniem przebojów oraz zwycięstwem na festiwalu w Jarocinie w 1983 roku, otwierającym karierę grupie "Hak", jej następcom (zespoły "Aya RL" i "Piersi"), a przede wszystkim tworzącym ją muzykom.

Jest też założycielem najdłużej działającego w Opolu (od 20 lat) klubu muzycznego p.n. "Dworek Artystyczny", który stworzył w zakupionym i wyremontowanym przez niego zabytkowym budynku w ścisłym centrum miasta.  Od 2013 roku firma Beaty Rzepieli prowadzi klub pod nazwą "Dworek Artystyczny Tadeusza Pabisiaka" jako swoją działalność, a Fundacja "BluesOpole" wspiera działalnością koncertową. 
 
 

Z ukraińskim zespołem "Quattro Corde" w filharmonii w Ivano-Frankiwsku (Śniatyn).
 

        Jako muzyk Tadeusz Pabisiak najczęściej występuje solo, prezentując recitale na gitarze klasycznej lub też koncertuje z własnym zespołem pn. „Tadeusz Pabisiak Quartet", jak również z działającym przy filharmonii w Ivano-Frankiwsku ukraińskim oktetem smyczkowym "Quattro Corde". Występuje także w Performansie Poetycko-Muzycznym ze znaną aktorką i poetką Martą Klubowicz oraz w zespole "Duo Pabidej", w którym koncertuje wspólnie z cenionym pianistą Stanisławem Deją. Wcześniej wykonywał muzykę podczas spektakli unikalnego „Teatru Ognia i Papieru” oraz programu poetyckiego poświęconego twórczości K.I. Gałczyńskiego występując wspólnie z aktorem Wojciechem Siemionem. Przyjął też zaproszenie hiszpańskiego śpiewaka flamenco Borja Soto dołączając do zespołu wykonawców tej muzyki w kolejnym projekcie pod nazwą  ”Flamenco Jazz Ensemble”. Muzyka hiszpańska jest zresztą szczególnie preferowana w koncertach Tadeusza Pabisiaka, który zarówno w swoim programie solowym, jak i z zespołami chętnie i często wykonuje dzieła takich hiszpańskich kompozytorów jak: Izaac Albemiz, Trancisco Tarrega, Jose Vinas, Ernesto Lecuona czy choćby Paco de Lucia. Chętnie też wykonuje podczas recitali dzieła kompozytorów klasycznych (Bach, Paganini, Chopin), a także opracowania na gitarę klasyczną utworów jazzowych, bluesowych czy popularnych (np. Beatlesów).    
       Poza Polską Tadeusz Pabisiak koncertował m.in w: Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Jugosławii, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Cyprze, Ukrainie oraz bardzo często w Niemczech, gdzie wykonuje zarówno recitale solowe, jak i występuje ze swoim jazzowym kwartetem.  Jego koncerty uświetniały nie tylko międzynarodowe festiwale muzyczne ale i spektakularne wydarzenia, jak choćby otwierany występem Tadeusza Pabisiaka w ratuszu miasta Wurzburg  Tydzień Kultury Polskiej w Niemczech „Polnische Woche", Galowy Koncert z okazji 1000-lecia sąsiedztwa niemiecko-polskiego w Wielkiej Auli Uniwersytetu Maximiliana w Monachium czy koncert w Zamku Wolkenburg pod Kolonią dla uczczenia Króla Jana III Sobieskiego, zorganizowany przez jego potomkinię księżniczkę Karin Sobieski bądź też recital w Monachium, którego gościem honorowym była z kolei księżniczka bawarska Gloria von Turn und Taxis. Ubiegły rok artystyczny Tadeusza Pabisiaka upłynął dla odmiany pod znakiem tras koncertowych po Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Filadelfia, Trenton, Clark, Lawerecevill, Sparta New Jersey ...) oraz po Ukrainie Zachodniej (Iwano-Frankiwsk, Kołomyja, Śniatym, Kałusz...) gdzie koncertował z towarzyszeniem ukraińskiego Oktetu Smyczkowego "Quattro Corde", który przygotował specjalne aranżacje dzieł wykonywanych solowo przez Tadeusza Pabisiaka, nagrane póniej w Studiu Polskiego Radia.
     Tadeusz Pabisiak ma w swoim dorobku m.in. płytę CD w recitalem pn. „Od Bacha do Beatlesów” (która jest do nabycia w kraju m.in. w sieci EMPiK i w "Dworku", a za granicą za pośrednictwem dystrybutora AMAZON), płytę DVD z nagranym w Pałacu Moszna filmem muzycznym pt. „Gitarowe Sny”, a dawniej jego nagrania muzyczne były wydawane także na nośnikach LP, VHS i kasetach audio. Obecnie w przygotowaniu są dwie kolejne płyty CD, na których znajdą się specjalnie opracowania utworów wykonywanych na gitarze klasycznej przez Tadeusza Pabisiaka z towarzyszeniem współpracujących z nim zespołów.          
 
Strona internetowa artysty:
Organizator  koncertu:
Współorganizatorzy koncertu:

Sponsorzy koncertu:

Partnerzy medialni:

  • Radio-Sygnały

www.radiosygnaly.pl; www.facebook.com/RadioSygnaly

  • Radio Emiter
www.radioemiter.pl; www.facebook.com/radioemiter
 
 


 
 
 
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych
oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
Opole, ul. Studzienna 1   tel. 607 410 054
e-mail: artystyczny@dworek-opole.pl