Informacje
 
   
 
Foto
24 Press Show w Opolskiej Alei Gwiazd

Opolskie Towarzystwo Jazzowe oraz Dworek Artystyczny zorganizowały 16 września imprezę będącą kulminacją zainaugurowanych w czerwcu obchodów jubileuszu 20-lecia Opolskiej Alei Gwiazd.

Gwiazdą "24 Press Show w Opolskiej Alei Gwiazd" będzie IZABELA TROJANOWSKA, która nie tylko  uwieczni swoje dłonie składając publicznie ich odcisk w zaprawie gipsowej, ale również wykona krótki recital z towarzyszeniem swojego zespołu muzycznego.

Galeria zdjęć >>>

Wstęp bezpłatny.

20 lat Opolskiej Alei gwiazd

   Opolska Aleja Gwiazd należy do najdłużej działających w kraju. Funkcjonuje pod patronatem Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i zlokalizowana jest przy ul. Sempołowskiej w urokliwym zakątku miasta tuż obok zabytkowego domku, w którym ma swoją siedzibę OTJ oraz najdłużej działający w Opolu klub muzyczny pn. „Dworek Artystyczny" - (od 2013 roku prowadzony przez obecną właścicielkę klubu Panią Beatę Rzepiela).  Aleja powstała w 30 czerwca 1997 roku z inicjatywy opolskiego muzyka (gitara klasyczna), publicysty muzycznego i animatora kultury Tadeusza Pabisiaka, który odtąd pełni rolę kustosza Alei i mistrza ceremonii podczas imprez z cyklu „PRESS SHOW W OPOLSKIEJ ALEI GWIAZD”. W punkcie kulminacyjnym tych uroczystości, w asyście tłumu dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności uwiecznia odciski dłoni solista lub zespół - gwiazda Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki lub organizowanego przez Tadeusza Pabisiaka Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego. Inną tradycją Opolskiej Alei Gwiazd są odbywające się w jej otoczeniu spektakularne sesje fotograficzne utrzymane w formule „FOTO-CALL”, znanej z największych światowych festiwali muzycznych i filmowych, podczas których tłumnie zgromadzeni fotoreporterzy proszą, aby gwiazdy przyjęły określoną pozę (tutaj przy własnych odciskach), wołając je po imieniu i przy tym się przekrzykując.

    Obie te atrakcje zaplanowano na najbliższą sobotę (16 września godz.15:00) podczas imprezy będącej kulminacją zainaugurowanych w czerwcu obchodów jubileuszu 20-lecia Alei. Gwiazdą "24 Press Show w Opolskiej Alei Gwiazd" będzie IZABELA TROJANOWSKA, która nie tylko  uwieczni swoje dłonie składając publicznie ich odcisk w zaprawie gipsowej, ale również wykona krótki RECITAL z towarzyszeniem swojego zespołu muzycznego. Podczas imprezy znajdzie się także czas na WERNISAŻ WYSTAWY JUBILEUSZOWEJ oraz wstępną PREZENTACJĘ FILMU. (Premierowy pokaz tego nowego filmu zaplanowany jako odrębne wydarzenie odbędzie się w terminie późniejszym). Zarówno wystawa, jak i film dokumentują 20 lat funkcjonowania Opolskiej Alei Gwiazd.

   Tradycyjnie  podczas "24 Press Show" w Alei będzie też czas na wywiady, rozmowy, autografy i wspólne fotografie z gwiazdą oraz wspomnienia (w tym barwne anegdoty) dotyczące artystów wcześniej uwiecznionych w Opolskiej Alei Gwiazd, a także tego magicznego miejsca zwanego "Dworkiem Artystycznym", gdzie od 36 lat mieści się powstałe z inicjatywy Tadeusza Pabisiaka Opolskie Towarzystwo Jazzowe.A oto, co wyróżnia Opolską Aleję Gwiazd na tle innych tego typu inicjatyw:

•    Tutaj odciski dłoni gwiazd nie są eksponowane w chodniku, lecz na murze oporowym,  na wysokości wzroku, niczym tablice pamiątkowe ku czci artystów, przyozdobione kwiatami z rosnącego pod murem rozłożystego krzewu róż. Zdaniem pomysłodawcy – Tadeusza Pabisiaka jest to wyrazem szacunku dla artystów estrady. Nie ma więc zagrożenia, że przechodnie czy zwierzęta choćby przez nieuwagę podepczą ułożone w trotuarze odlewy. Przeciwnie - podziwiają je przymierzając własne dłonie do odcisków dłoni swoich idoli, fotografując się przy nich i filmując - co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Opola.
•    Nie ma masówki. Podczas jednego festiwalu odciski dłoni uwiecznia tylko jedyna szczególnie utytułowana gwiazda (solista lub zespół).
•    W Opolskiej Alei Gwiazd artyści uwieczniają swoje dłonie na oczach dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności autentycznie, a nie na niby. Nie ma markowania (jak to bywa gdzie indziej) i przykładania rąk do przykrytych szmatką wcześniej przygotowanych odlewów. W obecności publiczności i kamer gwiazdy artyści zanurzają swoje dłonie w masie gipsowej i wszyscy wspólnie z niecierpliwością czekają na efekt.
•    Wyjątkowością Opolskiej Alei Gwiazd (w skali nie tylko kraju) jest także jej międzynarodowy charakter oraz fakt, że poza piosenkarzami i zespołami muzyki pop uwieczniają w niej swoje dłonie także wybitni instrumentaliści – gwiazdy światowego jazzu. Jak to oświadczyła mediom podczas uroczystości „Press Show” jedna z zagranicznych gwiazd jazzu: „nie dzieje się tak nawet w Stanach Zjednoczonych - światowej kolebce jazzu - gdzie w Hollywood eksponowani są tylko aktorzy i wykonawcy muzyki pop”.

Warto zauważyć, że ta inicjatywa Tadeusza Pabisiaka przyczynia się do promocji Opola nie tylko w skali kraju (setki publikacji medialnych, codziennie odwiedzające Aleję  wycieczki oraz turyści indywidualni, którzy przykładają dłonie do odcisków dłoni gwiazd robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia i filmy) ale i w wymiarze ponad krajowym. Przykładem jest obszerny artykuł ze zdjęciem z Opolskiej Alei Gwiazd wymieniający wszystkich uwiecznionych w niej artystów, jaki ukazał się w Stanach Zjednoczonych w największej polonijnej gazecie "Nowy Dziennik". Informacje o Opolskiej Alei Gwiazd znalazły się także w co najmniej trzech publikacjach książkowych: w „Kresowej Atlantydzie” (Tom IX) prof. Stanisława Nicieji, w książce zatytułowanej „Widziane stamtąd” mieszkającego w Stanach Zjednoczonych polonijnego dziennikarza i publicysty Janusza Szlechty oraz w przewodniku turystycznym pn. „Bedeker opolski”, którego autorem jest Artur Szejner.
                                                                                                                                Opolskie Towarzystwo Jazzowe

Fotorelacje z poprzednich Press Show  w Alei Gwiazd:

Działający od 1996 roku "Dworek Artystyczny" jest jednym z najstarszych Klubów Muzycznych w Opolu. Przez te lata klub prowadził sam pan Tadeusz Pabisiak (założyciel klubu) lub wynajmował go najemcom, lecz zawsze miejsce cieszyło się dużą popularnością. Można pokusić się o stwierdzenie, że Dworek „wychował” kilka pokoleń.
 
Firma pani Beaty jako obecny właściciel klubu, najmuje całą nieruchomość od czerwca 2013 r. na działalność Dworka Artystycznego. W lipcu minęło 4 lata naszej działalności w tym miejscu.

Opolska Aleja Gwiazd przy Dworku Artystycznym >>>
.
 
 


 
 
 
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych
oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
Opole, ul. Studzienna 1   tel. 607 410 054
e-mail: artystyczny@dworek-opole.pl