Logo
45-045 Opole, ul. Klasztorna 1
tel. +048 607 410 054
 

Info:"FOTO-CALL" 2021


Powiększenie

 W OPOLSKIEJ ALEI GWIAZD w tym roku "FOTO-CALL" zamiast "PRESS SHOW".

Zapraszamy 3 WRZ  – 5 WRZ 2021 r.
 
Opolska Aleja Gwiazd należy do najdłużej działających w kraju. Zlokalizowana jest przy ul. Sempołowskiej w urokliwym zakątku miasta tuż obok zabytkowego domku, w którym ma swoją siedzibę najdłużej działający w Opolu klub muzyczny o nazwie „Dworek Artystyczny". Aleja powstała w 30 czerwca 1997 roku z inicjatywy opolskiego wirtuoza gitary klasycznej, publicysty muzycznego i animatora kultury Tadeusza Pabisiaka, który odtąd pełni rolę kustosza Alei i mistrza ceremonii podczas imprez z cyklu „PRESS SHOW W OPOLSKIEJ ALEI GWIAZD”. W punkcie kulminacyjnym tych uroczystości, w asyście tłumu dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności każdego roku uwieczniał odciski dłoni solista lub zespół - gwiazda Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki lub organizowanego przez Tadeusza Pabisiaka Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego. Inną tradycją Opolskiej Alei Gwiazd są odbywające się w jej otoczeniu spektakularne sesje fotograficzne utrzymane w formule „FOTO-CALL”, znanej z największych światowych festiwali muzycznych i filmowych, podczas których fotoreporterzy proszą gwiazdy aby przyjęły określoną pozę (tutaj przy własnych odciskach!), wołając je po imieniu i przy tym się przekrzykując.
 
W tym roku w trosce o dziennikarzy i fotoreporterów tłumnie gromadzących się każdorazowo na ogrodzonym terenie ogródka Dworka Artystycznego - z uwagi na pandemię korona-wirusa wyjątkowo odstąpiliśmy od organizowania imprezy "PRESS SHOW W OPOLSKIEJ ALEI GWIAZD". Zapraszamy natomiast przedstawicieli prasy do odwiedzania Alei w towarzystwie gwiazd festiwalu w celu przeprowadzenia sesji fotograficznych gwiazd przy odciskach ich dłoni uwiecznionych w latach ubiegłych, co jest drugą tradycją Opolskiej Alei Gwiazd znaną pod nazwą "FOFO-CALL".
 


A oto, co wyróżnia Opolską Aleję Gwiazd na tle innych tego typu inicjatyw:
• Tutaj odciski dłoni gwiazd nie są eksponowane w chodniku, lecz na murze oporowym,  na wysokości wzroku osób zwiedzających Aleję, niczym tablice pamiątkowe ku czci artystów, przyozdobione kwiatami z rosnącego pod murem rozłożystego krzewu róż. Zdaniem pomysłodawcy – Tadeusza Pabisiaka jest to wyrazem szacunku dla artystów estrady. Nie ma więc zagrożenia, że przechodnie czy zwierzęta choćby przez nieuwagę podepczą ułożone w trotuarze odlewy. Przeciwnie - podziwiają je przymierzając własne dłonie do odcisków dłoni swoich idoli, fotografując się przy nich i filmując - co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Opola.
• Nie ma masówki. Podczas jednego festiwalu odciski dłoni uwiecznia tylko jedyna szczególnie utytułowana gwiazda (solista lub zespół). W Opolskiej Alei Gwiazd artyści uwieczniają swoje dłonie na oczach dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności autentycznie, a nie na niby. Nie ma markowania (jak to bywa gdzie indziej) i przykładania rąk do przykrytych szmatką wcześniej przygotowanych odlewów. W obecności publiczności i kamer gwiazdy zanurzają swoje dłonie w masie gipsowej i wszyscy wspólnie czekają z niecierpliwością na efekt.
• Wyjątkowością Opolskiej Alei Gwiazd (w skali nie tylko kraju) jest także jej międzynarodowy charakter oraz fakt, że poza piosenkarzami i zespołami uwieczniają w niej swoje dłonie także wybitni instrumentaliści – gwiazdy światowego jazzu. Jak to oświadczyła mediom podczas uroczystości „Press Show” jedna z zagranicznych gwiazd jazzu: „nie dzieje się tak nawet w Stanach Zjednoczonych - światowej kolebce jazzu - gdzie w Hollywood eksponowani są tylko aktorzy i wykonawcy muzyki pop”.
Warto zauważyć, że ta inicjatywa Tadeusza Pabisiaka przyczynia się do promocji Opola nie tylko w skali kraju (setki publikacji medialnych) ale i w wymiarze ponad krajowym, czego przykładem jest obszerny artykuł ze zdjęciem z Opolskiej Alei Gwiazd wymieniający wszystkich uwiecznionych w niej artystów, jaki ukazał się w Stanach Zjednoczonych w największej polonijnej gazecie "Nowy Dziennik". Informacje o Opolskiej Alei Gwiazd znalazły się także w co najmniej trzech publikacjach książkowych: w „Kresowej Atlantydzie” (Tom IX) prof. Stanisława Nicieji, w książce zatytułowanej „Widziane stamtąd” mieszkającego w Stanach Zjednoczonych polonijnego dziennikarza i publicysty Janusza Szlechty oraz w przewodniku turystycznym pn. „Bedeker opolski” którego utworem jest Artur Szejner.  
Dotychczas w Opolskiej Alei Gwiazd uwiecznieni zostali
Występujący na KFPP piosenkarze - Ewa Bem, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Michał Bajor, Mieczysław Szcześniak, Krzysztof Kiliański, Grzegorz Turnau, Doda (Dorota Rabczewska), Katarzyna Skrzynecka, Zbigniew Wodecki, Patrycja Markowska, Roksana Węgiel oraz zespoły: Perfect, Budka Suflera, Skaldowie, De Mono, Varius Manx, Feel, Golec uOrkiestra i Piersi, a także instrumentaliści będący gwiazdami organizowanych przez Tadeusza Pabisiaka Międzynarodowych Festiwali „Jazz Rock Meeting”: mieszkający w USA pianista jazzowy Adam Makowicz, klarnecista Harold Rubin z Izraela oraz japońscy perkusiści - Shuichi Hidano i Akira Jimbo. Jest też odcisk dłoni Anny Popek - dziennikarskiej gwiazdy Telewizji Polskiej wielokrotnie zapowiadającej koncerty festiwali opolskich, która o to zabiegała u Tadeusza Pabisiaka. Jego odciski dłoni są również w Alei - nie tylko dlatego, że jest twórcą Opolskiej Alei Gwiazd, Opolskiego Towarzystwa Jazzowego, kultowego już klubu muzycznego "Dworek Artystyczny" i festiwali jazzowych ale i dlatego, że jest koncertującym na kilku kontynentach wirtuozem gitary klasycznej mającym w swoim dorobku nagrane płyty CD i muzyczne filmy.