Informacje
 
   
 
Foto
 "20 lat Opolskiej Alei Gwiazd  - 1997-2017".

22 czerwca 2017 r. Opolskie Towarzystwo Jazzowe przy współpracy z Dworek Artystyczny otworzyły inaugurację: "20 lat Opolskiej Alei Gwiazd - 1997-2017". Imprezę otworzyło Foto-Call z udziałem zespołu Piersi.
Następnie odbyło się uroczyste odbijanie odcisków dłoni braci z Golec uOrkiestra i ich mini recital.

Prezes Opolskiego Towarzystwa Muzycznego, ogłosił też konkurs z okazji jubileuszu alei gwiazd. Dotyczy on wszelkich archiwaliów, które dokumentują odciśnięcia dłoni gwiazd przed Dworkiem Artystycznym. Zaplanowano też wystawę pokonkursową i wydanie folderu.

Więcej o imprezie:

Galeria zdjęć >>>Fotorelacje z poprzednich Press Show  w Alei Gwiazd:
" 20 LAT OPOLSKIEJ  ALEI  GWIAZD

   Opolska Aleja Gwiazd należy do najdłużej działających w kraju. Funkcjonuje pod patronatem Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i zlokalizowana jest przy ul. Sempołowskiej w urokliwym zakątku miasta tuż obok zabytkowego domku, w którym ma swoją siedzibę OTJ oraz najdłużej działający w Opolu klub muzyczny pn. „Dworek Artystyczny". Aleja powstała w  30 czerwca 1997 roku z inicjatywy opolskiego muzyka (gitara klasyczna), publicysty muzycznego i animatora kultury Tadeusza Pabisiaka, który odtąd pełni rolę kustosza Alei i mistrza ceremonii podczas imprez z cyklu „PRESS SHOW W OPOLSKIEJ ALEI GWIAZD”. W punkcie kulminacyjnym tych uroczystości, w asyście tłumu dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności uwiecznia odciski dłoni solista lub zespół - gwiazda Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki lub organizowanego przez Tadeusza Pabisiaka Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego. Inną tradycją Opolskiej Alei Gwiazd są odbywające się w jej otoczeniu spektakularne sesje fotograficzne utrzymane w formule „FOTO-CALL”, znanej z największych światowych festiwali muzycznych i filmowych, podczas których tłumnie zgromadzeni fotoreporterzy proszą aby gwiazdy przyjęły określoną pozę (tutaj przy własnych odciskach), wołając je po imieniu i przy tym się przekrzykując.
    Obie te atrakcje zaplanowano na najbliższy czwartek (22 VI) gdy podczas rozpoczynającej się o godz. 17.30 imprezy inaugurującej obchody jubileuszu 20-lecia Opolskiej Alei Gwiazd. Najpierw bohaterem sesji fotograficznej "Foto-Call" przy odciskach swoich dłoni będzie zespół "Piersi", który uwieczniony został w Alei w 2014 roku, a następnie odbędzie się 23 "Press Show " podczas którego uwieczni swoje dłonie zespół "Golec uOrkiestra". Podczas imprezy znajdzie także czas na WERNISAŻ WYSTAWY JUBILEUSZOWEJ z okazji 20-lecia Opolskiej Alei Gwiazd, a także na wywiady artystów, oraz wspomnienia dotyczące artystów goszczących w Alei oraz tego magicznego miejsca, w którym od 21 lat mieści się "Dworek Artystyczny", a od 36 lat Opolskie Towarzystwo Jazzowe.
 
WSTĘP NA IMPREZĘ JEST WOLNY - ZAPRASZAMY !!!

A oto, co wyróżnia Opolską Aleję Gwiazd na tle innych tego typu inicjatyw:

•    Tutaj odciski dłoni gwiazd nie są eksponowane w chodniku, lecz na murze oporowym,  na wysokości wzroku, niczym tablice pamiątkowe ku czci artystów, przyozdobione kwiatami z rosnącego pod murem rozłożystego krzewu róż. Zdaniem pomysłodawcy – Tadeusza Pabisiaka jest to wyrazem szacunku dla artystów estrady. Nie ma więc zagrożenia, że przechodnie czy zwierzęta choćby przez nieuwagę podepczą ułożone w trotuarze odlewy. Przeciwnie - podziwiają je przymierzając własne dłonie do odcisków dłoni swoich idoli, fotografując się przy nich i filmując - co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Opola.
•    Nie ma masówki. Podczas jednego festiwalu odciski dłoni uwiecznia tylko jedyna szczególnie utytułowana gwiazda (solista lub zespół).
•    W Opolskiej Alei Gwiazd artyści uwieczniają swoje dłonie na oczach dziennikarzy, fotoreporterów i publiczności autentycznie, a nie na niby. Nie ma markowania (jak to bywa gdzie indziej) i przykładania rąk do przykrytych szmatką wcześniej przygotowanych odlewów. W obecności publiczności i kamer gwiazdy zanurzają swoje dłonie w masie gipsowej i wszyscy wspólnie czekają z niecierpliwością na efekt.
•    Wyjątkowością Opolskiej Alei Gwiazd (w skali nie tylko kraju) jest także jej międzynarodowy charakter oraz fakt, że poza piosenkarzami i zespołami uwieczniają w niej swoje dłonie także wybitni instrumentaliści – gwiazdy światowego jazzu. Jak to oświadczyła mediom podczas uroczystości „Press Show” jedna z zagranicznych gwiazd jazzu: „nie dzieje się tak nawet w Stanach Zjednoczonych - światowej kolebce jazzu - gdzie w Hollywood eksponowani są tylko aktorzy i wykonawcy muzyki pop”.
 
Warto zauważyć, że ta inicjatywa Tadeusza Pabisiaka przyczynia się do promocji Opola nie tylko w skali kraju (setki publikacji medialnych) ale i w wymiarze ponad krajowym, czego przykładem jest obszerny artykuł ze zdjęciem z Opolskiej Alei Gwiazd wymieniający wszystkich uwiecznionych w niej artystów, jaki ukazał się w Stanach Zjednoczonych - w największej polonijnej gazecie "Nowy Dziennik". Informacje o Opolskiej Alei Gwiazd znalazły się także w co najmniej trzech publikacjach książkowych: w „Kresowej Atlantydzie” (Tom IX) prof. Stanisława Nicieji, w książce zatytułowanej „Widziane stamtąd” mieszkającego w Stanach Zjednoczonych polonijnego dziennikarza i publicysty Janusza Szlechty oraz w przewodniku turystycznym pn. „Bedeker opolski”, którego autorem jest Artur Szejner. "

                                                                                                                                Opolskie Towarzystwo Jazzowe


Działający od 1996 roku "Dworek Artystyczny" jest jednym z najstarszych Klubów Muzycznych w Opolu. Przez te 20 lat klub prowadził sam pan Tadeusz Pabisiak (założyciel klubu) lub wynajmował go najemcom, lecz zawsze miejsce cieszyło się dużą popularnością.
Można pokusić się o stwierdzenie, że Dworek „wychował” kilka pokoleń.
 

Firma pani Beaty jako obecny właściciel klubu, najmuje całą nieruchomość od czerwca 2013 r. na działalność Dworka Artystycznego.
Mija nam właśnie 4 lata działalności w tym miejscu.

Zespół Piersi:
www.facebook.com/Zespól-Piersi
Golec uOrkiestra
www.facebook.com/golecuorkiestra/

 
 


 
 
 
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych
oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
Opole, ul. Studzienna 1   tel. 607 410 054
e-mail: artystyczny@dworek-opole.pl